
Niemal 70% mam boi się tego, że po powrocie do pracy nie będą miały możliwości łączenia opieki nad dzieckiem i pracy w satysfakcjonujący sposób (raport „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”). Z kolei mniej niż 1% ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w 2021 roku (według danych z ZUS).
Jakie są tego konsekwencje?
Z jednej strony aktywność zawodowa kobiet w Polsce znacznie odbiega od średniej dla Unii Europejskiej. Z drugiej strony stoimy na skraju katastrofy demograficznej z powodu coraz niższego poziomu urodzeń. Czy zmiana tego trendu jest możliwa? My wierzymy, że tak. Ale potrzebujemy do tego wsparcia pracodawców.
Demografia jest wyzwaniem
Demografia jest wyzwaniem, z którym obecnie mierzą się wszystkie kraje Europy. Jednym z czynników ujemnego przyrostu naturalnego ogromne trudności w łączeniu aktywności zawodowej z rodzicielstwem. Opóźnia się moment decyzji o pierwszym dziecku, coraz rzadziej zapada decyzja o kolejnym. Rozwiązania proponowane przez Państwo nie zawsze odpowiadają na realne potrzeby pracujących rodziców.
Nie możemy jednak zapominać, że przedsiębiorstwa w naturalny sposób powiązane są ze społeczeństwem, w którym działają. Coraz częściej aktywnie uczestniczą w kształtowaniu procesów społecznych. Uwrażliwienie pracodawców na problemy rodziców to niezwykle istotny kierunek na drodze do zażegnania kryzysu demograficznego.
Kultura organizacyjna wspierająca rodziców
Wychodząc z tego założenia, Fundacja Rodzic w mieście stworzyła innowacyjny projekt – Sieć firm Pracuję i wychowuję. To sieć przedsiębiorstw, dla których rodzice są ważni, a ich potrzeby brane pod uwagę. „Naszą misją jest stworzenie takiej kultury korporacyjnej, w której do pracowników podchodzi się w sposób holistyczny. Chcemy, aby pracodawcy mieli świadomość, że pracownicy pełnią również inne role społeczne, które są dla nich ważne” – mówi Karolina Bury, wiceprezeska zarządu Fundacji Rodzic w mieście.
Firmy, któe deklarują chęć wspierania rodziców
Budując sieć zaprosiliśmy do współpracy firmy, które jasno deklarują chęć wspierania swoich pracowników-rodziców. Zapraszamy firmy, ktore są otwarte na budowanie środowiska pracy jakiego potrzebują rodzice. Naszymi partnerami zostali: Lafarge Polska, kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p., Sodexo Polska Sp. z o.o. oraz Dr.Max Sp. z o. o. Sieć jest otwarta – każda firma, która deklaruje chęć wspierania rodziców, może do nas dołączyć.
Biznes i społeczeństwo idą ze sobą ramię w ramię
Jakie są cele działania Sieci firm Pracuję i wychowuję? To przede wszystkim wspieranie firm w budowaniu wspierającego środowiska pracy, wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy. Sieć promuje kultury korporacyjnej odpowiedzialności rodzinnej biznesu(CFR), a także wspiera firmy w tworzeniu programów realizujących Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Wierzymy, że biznes może realnie wpływać na zmianę społeczną.
Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska zarządu Fundacji Rodzic w mieście, podkreśla „Prowadząc działania wspierające pracowników – rodziców można osiągnąć zarówno cele społeczne i biznesowe. W efekcie wdrażania praktyk work&family balance firmy otrzymają zaangażowanych i oddanych specjalistów, więcej kobiet w zarządach i mniejszą rotację pracowników.”
Biznes i społeczeństwo jeszcze nigdy nie miały tak zbieżnych celów
Wierzymy, że poprzez współpracę jesteśmy w stanie nie tylko usuwać bariery, na jakie napotykają rodzice w miejscu pracy, ale przede wszystkim tworzyć społeczeństwo.
Chcemy wspierać społęczeństwo, w którym wszyscy rodzice mają równe szanse na znalezienie godnej pracy i łączenia jej z opieką nad dzieckiem w satysfakcjonujący sposób.
***
Więcej o Sieci firm Pracuję i Wychowuję
tutaj: https://pracujeiwychowuje.pl/siec-firm-pracuje-i-wychowuje/
Dodaj komentarz