
Bezpłatna infolinia prawna to doraźna, bezpośrednia pomoc dla rodziców, którzy mają pytania lub wątpliwości dotyczące ich sytuacji zawodowej i praw pracowniczych.
Pomysłodawcą infolinii jest Fundacja Rodzic w mieście. Porad prawnych udzielają Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni, Prosty Paragraf i Matka Prawnik.
Od początku roku z porad prawnych skorzystało już ponad 150 rodziców.
Jakie kwestie są poruszane przez pracujących rodziców najczęściej?
Zapraszamy do przeczytania komentarzy naszych ekspertów:
Podczas moich dyżurów w ramach infolinii prawnej dla rodziców najczęściej poruszaną kwestią jest powrót Mamy do pracy po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim i wychowawczym.
Kobiety chcą przygotować się na możliwe scenariusze, np. likwidację stanowiska pracy czy zmianę warunków pracy (stanowiska, wynagrodzenia) narzuconą przez pracodawcę.
Interesuje je także kwestia wykorzystania urlopu wypoczynkowego po powrocie oraz skorzystania z uprawnień dla rodziców.
Cieszę się, że kobiety szukają profesjonalnej pomocy prawnej przed rozmową z pracodawcą o swoim powrocie do pracy. Uważam, że mając świadomość prawną poczują się pewniej w relacjach z szefem i będą skutecznie sięgać po swoje prawa zagwarantowane w Kodeksie pracy.
Daria Gałenżeska
Prosty Paragraf
….
Zapisy na konsultacje odbywają się poprzez stronę „Pracuje i wychowuje”, na której w stosownym formularzu należy opisać dany problem oraz dane kontaktowe, jak również wybrać datę oraz godzinę konsultacji. Porady odbywają się w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach 12-13, a jedna porada trwa 15 minut. Za bezpośredni kontakt w wybranym terminie odpowiada prawnik, który udziela porad.
Najwięcej pytań zadawanych podczas konsultacji dotyczy powrotu do pracy po urlopach związanych z macierzyństwem – czy możliwy jest powrót na stanowisko zajmowane przed urlopem i czy po powrocie wynagrodzenie będzie uwzględniało podwyżki, które miały miejsce w czasie urlopu danego pracownika. Tematem, który również cieszy się dużą popularnością jest także kwestia likwidacji stanowiska pracy podczas przebywania na urlopach związanych z rodzicielstwem. Popularna jest też problematyka możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego po urlopach związanych z macierzyństwem. Bez wątpienia prym wiodą pytania dotyczące kwestii finansowych tj. wysokości zasiłków macierzyńskich, warunków ich otrzymania/nieotrzymania, świadczeń, które można otrzymać jeśli zasiłek macierzyński nie przysługuje, jak również możliwości podjęcia pracy zarobkowej u innego podmiotu podczas urlopów związanych z rodzicielstwem, czy też założenia własnej działalności gospodarczej. Bardzo często pytania dotyczą też możliwości przekazania części urlopów związanych z rodzicielstwem ojcom. Umowy na czas określony z kobietami w ciąży oraz zwolnienia lekarskie są również popularnymi zagadnieniami. Wiele pytań dotyczy także zajścia w ciążę podczas urlopu związanego z rodzicielstwem i przede wszystkim kwestii, co w takiej sytuacji, co z zasiłkiem, czy można iść na zwolnienie lekarskie.
W czasie konsultacji często pojawiają się inne pytania, czy też wątki poboczne, które niekiedy wymagają ich dokładnego, odrębnego przeanalizowania. Stąd też tak ważne jest, by jak najprecyzyjniej wskazywać problem, opisać stan faktyczny i skonkretyzować pytanie. To bardzo ułatwia pracę prawnikowi i daje szansę na otrzymanie precyzyjnej porady.
Wciąż też pojawiaj się nowe pytania, których wcześniej nie było. Jednakże, bez względu na to, czy są to pytania powtarzające się czy zupełnie ,,nowe’’, każde z nich jest dla nas tak samo ważne!
Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni
…
Więcej o infolinii: https://pracujeiwychowuje.pl/infolinia-prawna/