
Katarzyna Dominiak
Koordynator Rozwoju Oferty
Lafarge, Marketing
Dzieci: Borys 9 lat, Kazik 4 lata, Wojtek 1 rok
Na jakim etapie rozwoju zawodowego pojawiły się Twoje dzieci? Czym się wtedy zajmowałaś? Jakie stanowisko?
Wojtek urodził się w 13 roku mojej kariery zawodowej w Lafarge, pracowałam wtedy w marketingu, na stanowisku Koordynator Rozwoju Oferty.
Jak zareagował Twój przełożony na wieść o rodzicielstwie? Jak zareagował Twój zespół?
Przełożony pogratulował mi kiedy powiedziałam, że jestem w ciąży. Po tej informacji pytał często o moje samopoczucie, nie obciążał mnie pracą. Koleżanka z zespołu zareagowała podobnie.
Ile sumarycznie wykorzystałaś urlopu rodzicielskiego? Jak to było przyjęte w firmie?
Wykorzystałam cały urlop macierzyński. Mam wrażenie, że pracodawca też założył, że tak postąpie – było to przyjęte pozytywnie.
Jakie miałaś plany dot. urlopy i czy zmieniły się one po pojawieniu się dziecka?
Już w ciąży założyłam, że wykorzystam cały urlop macierzyński.
Co się zmieniło po powrocie z urlopu rodzicielskiego? Jak pracodawca wspierał Cię lub nie przeszkadzał w Twojej nowej duo-roli?
Po urlopie powróciłam na to samo stanowisko. Przełożony rozumie moją sytuację rodzinną. Ułatwia mi zarządzanie czasem między życiem zawodowym i prywatnym.
Jak wygląda teraz łączenie ról, czy łatwo korzystać Ci z dodatkowych dni wolnych jeśli jest taka potrzeba?
Jeśli zachodzi potrzeba opieki nad dziećmi pracodawca zawsze się na to zgadza.
Co było najbardziej problematyczne w relacji Pracodawca – Ja, rodzic w pierwszych latach rodzicielstwa (0-10 lat dziecka)? Za pierwszym razem, za kolejnym?
Kiedy dzieci są w wieku żłobkowym, często chorują co powoduje u mnie dyskomfort, z tego powodu, że przebywam wtedy kilka dni w miesiącu na zwolnieniu chorobowym. Jednak nigdy dla przełożonego nie stanowiło to problemu.
Jak wpłynęło rodzicielstwo na Twój rozwój zawodowy? Czy czujesz, że pojawiły się nowe kompetencje u Ciebie w związku z łączeniem ról zawodowej z rodzicielstwem?
Rodzicielstwo nauczyło mnie lepszego planowania i większej efektywności. Zależy mi, żeby wykonać swoje zadania w godzinach pracy, żeby popołudnia mieć już na życie rodzinne.
Jak rodzicielstwo zmieniło Twoje relacje zawodowe z ludźmi z pracy? jakie były pozytywne, negatywne i neutralne aspekty tej zmiany?
Nie zauważyłam wpływu rodzicielstwa na relacje zawodowe.
Czy są jakieś konkretne rozwiązania pracodawcy skierowane do rodziców, które uważasz za bardzo wartościowe z perspektywy rodzica – specjalistki? Od małych rzeczy jak wyprawka po rozwiązania systemowe, benefitowe i regulacyjne u obecnego pracodawcy?
Bardzo cenię sobie to, że cała rodzina jest objęta pakietem prywatnej opieki zdrowotnej, to duże ułatwienie i często z tego korzystam. Tak samo istotna jest dla mnie możliwość pracy zdalnej.
Z perspektywy czasu – co poradziłabyś młodym rodzicom – specjalistom? Czego Cię nauczył ten czas?
Dla młodych pracujących rodziców, mam radę, aby zawsze otwarcie rozmawiać z przełożonym o potrzebie elastyczności w czasie pracy kiedy dzieci są najmłodsze. Z mojego doświadczenia wiem, że ustalenie z szefem, że czasami chcę w ciągu dnia np. pójść z dzieckiem na szczepienie, spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją. Ważne żeby być uczciwym w tej relacji.
Firma Lafarge jest członkiem sieci Pracuję i Wychowuję. Strategicznie podchodzi do tematu wspierania pracowników-rodziców, tak aby łatwiej było im godzić obowiązki zawodowe i sprawy związane z opieką nad dzieckiem. Pani Katarzyna Dominiak pracuję w firmie od wielu lat i jest mamą trójki dzieci, postanowiła podzielić się swoją historią związaną z łączeniem ról pracownika i mamy.