
16 listopada Fundacja Rodzic w mieście organizuje w Warszawie pierwszą publiczną debatę na temat dyrektywy work-life balance. Założeniem dyrektywy jest zapewnienie przez każdy kraj UE co najmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego. Urlop może wykorzystać, nie tylko matka, ale i ojciec dziecka. Tak więc dialog społeczny na temat skutków implementacji tego przepisu do prawa polskiego jest bardzo ważny i potrzebny. Będzie mieć w przyszłości wpływ na odbiór przez rodziców i zastosowanie przez pracodawców ustalonych przez państwo zasad.
O czym jest dyrektywa
Dyrektywa – dokument (2019/1158) określa minimalne wymagania dotyczące urlopu ojcowskiego i urlopu rodzicielskiego oraz urlopu opiekuńczego. Tak więc głównym założeniem tego przepisu jest ułatwienie rodzicom godzenia życia zawodowego z prywatnym oraz wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, a urlop rodzicielski 32 tygodnie. Statystycznie, do tej pory, obydwa urlopy w Polsce wykorzystywały w większości matki.
Przebieg debaty
Chcemy porozmawiać o dyrektywie i zastanowić się jak przygotować rodziców oraz pracodawców na zmianę w prawie do urlopów, aby zarówno rodzice jak i zatrudniający nie bali się tych zmian i z nich korzystali – zaznacza Karolina Bury, wiceprezeska Fundacji. Celem debaty jest także przedstawienie dobrych praktyk z zakresu Corporate Family Responsibility – CFR, w tym wspierania rodziców w firmach oraz potrzeb i oczekiwań rodziców względem dyrektywy.
Podczas debaty chcemy zebrać rekomendacje dla rządu na dalsze działania. Chcemy zachęcić do przeprowadzenia kampanii społecznej i pokazać rodzicom i pracodawcom korzyści wynikające z dyrektywy.
Dyrektywa, która do prawa polskiego musi zostać wdrożona w sierpniu 2022 roku, może w znaczący sposób wpłynąć na podejście firm do swoich pracowników-rodziców. Wdrożenie legislacji będzie skutkować rozszerzeniem polityki CFR w firmach. Zwiększy także rolę zatrudniających w kwestii umożliwienia ojcom łączenia roli pracownika i opiekuna dziecka.
Nadchodzące zmiany wiążą się także z większymi możliwościami szybszego powrotu do pracy kobiet. Z drugiej strony, pojawiają się liczne głosy krytyki na temat nałożonego obowiązku urlopu rodzicielskiego na ojca. Sceptycy uważają, że obowiązkowy urlop taty spowodować może zmniejszenie jego dochodów, często będących kluczowymi w utrzymaniu rodziny. Stąd tak ważny jest dialog o tym, jakie prawa i obowiązki przyniesie dyrektywa. Podczas naszej debaty chcemy także zebrać wskazówki na temat tego jak komunikować przyjęte założenia dyrektywy.
Do aktywności w debacie zapraszamy przedstawicieli rządu i osoby ze świata biznesu, które zajmują się work-life balance oraz CSR. Udział wezmą także dyrekcje firm, które wdrożyły politykę wsparcia dla pracujących rodziców. Gośćmi będą osoby zajmujące się CFR, socjolodzy pracy, zatrudnieni rodzice, dziennikarze, przedstawiciele instytucji publicznych, NGOsy.
Dzięki temu, chcemy uświadomić pracodawców i pokazać jak ważna jest korporacyjna odpowiedzialność za rodzinę.
Podczas debaty dodatkowo poruszymy kwestie dotyczące korzyści etycznych i ekonomicznych wynikających z inwestowania nie tylko w swoich pracowników, ale i w ich rodziny.
Dając głos tatom, którzy wykorzystali urlop rodzicielski zależy na opowiedzeniu innym, być może wahającym się w decyzji o pozostaniu w domu z dzieckiem ojcom, o doświadczeniach.
Plan spotkania
Data: 16 listopada 2021
Miejsce: Warszawa, Centrum Kreatywności Targowa
Godziny: 9.00-13.30
I panel: Dyrektywa work-life balance: obawy pracodawców; dobre praktyki w firmach
II panel: Potrzeby i oczekiwania rodziców względem dyrektywy work-life balance
Więcej informacji o debacie i formularz rejestracyjny tutaj: https://pracujeiwychowuje.pl/debata/#zapisy
Fundacja Rodzic w mieście głośno mówi o potrzebach rodziców i ich pełnym prawie do godzenia pracy zawodowej i rodzicielstwa. Realizujemy kilka ważnych projektów. Współpracujemy z instytucjami administracji publicznej. Działamy w Komisjach Dialogu Społecznego. Chcemy współtworzyć prawo przyjazne dla rodziców. Przekonujemy środowisko biznesu, że tworzenie programów wspierających rodziców niesie korzyści dla pracodawcy.
Dodatkowo, promujemy dobre praktyki firm odpowiedzialnych społecznie i niedawno opublikowaliśmy raport z badania „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”.
Dzięki „Pracuję i wychowuję” rozmawiamy z pracującymi rodzicami na temat dyrektywy i jej wdrożenia. Chcemy poznać ich oczekiwania i obawy związane z implementacją dyrektywy. Przygotowaliśmy ankietę [dostępna tutaj]. Na jej podstawie chcemy poznać punkt widzenia aktywnych zawodowo ojców i matek na temat wdrożenia w życie dyrektywy work-life balance.
Więcej o dyrektywie: 8 tygodni urlopu tylko dla Ojców. O ważnych zmianach w dyrektywie „work-life balance”
Tutaj o konkursie „Tu się dobrze pracuje”: Tu się dobrze pracuje! Wyniki konkursu na pracodawcę przyjaznego rodzicom w czasie Covid-19 – Pracuję i wychowuję Pracuję i wychowuję (pracujeiwychowuje.pl)
O rodzinnej odpowiedzialności biznesu: Odpowiedzialność społeczna i rodzinna biznesu, czyli co firmy oferują pracującym matkom i ojcom? – Pracuję i wychowuję Pracuję i wychowuję (pracujeiwychowuje.pl)
Źródła:
- https://odpowiedzialnybiznes.pl/baza-wiedzy-o-csr/ [odczyt: 6.10.2021]
- https://mireialasheras.com/pdf/POLAND-Executive-Summary-Raport-2019-poland-version.pdf [odczyt: 7.10.2021]
- https://rodzinaipraca.gov.pl/ [odczyt: 7.10.2021]
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019L1158 [7.10.2021]
- https://baza-wiedzy.bhpin.pl/dyrektywa-work-life-balance/[7.10.2021]
Dodaj komentarz